Dzisiaj imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef Solenizantom życzymy wielu Łask Bożych
Jesteś tutaj: HomePiesza Pielgrzymka Łomżyńska

Piesza Pielgrzymka Łomżyńska

PilegrzymkaList Biskupa Tadeusza Bronakowskiego w sprawie 29 PPŁ na Jasna Górę.

Wiara to wyprawa w drogę. Do tej wyprawy zaprasza nas sam Chrystus, byśmy idąc z Nim przez życie i zmierzając do pełnej komunii z Nim, osiągnęli szczęście i mieli udział w Jego miłości.

Wzorem przeżywania wiary – jako drogi – jest wiele postaci biblijnych. Pierwszą z nich jest Abraham. Wyruszył on z Ur Chaldejskiego do Ziemi Obiecanej, by w drodze mógł jeszcze bardziej pokochać i zaufać Bogu, by u jej kresu mogła zrealizować się Boża obietnica.

 

Każdego roku kierowane jest podobne zaproszenie wiary do wszystkich, którzy chcą „w drodze” spotkać się z łaską Boga, wędrując w Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. Jest to pielgrzymowanie do Tej, w której Bóg zamieszkał najpełniej; Tej, która najpełniej uwierzyła i Tej która w niebie zrealizowała swą wiarę poprzez pełną komunię z Bogiem. To wędrowanie z Łomży, Ostrołęki, Zambrowa i Wyszkowa do Częstochowy jest trasą wiary.

W czasie dwutygodniowych rekolekcji w drodze, każdy pielgrzym doświadcza, tak jak Abraham: trudów, zmęczenia, bólu i różnorodnych ograniczeń. Ale doświadcza też łaski: tego, że sam Jezus idzie z nami, wspomaga, pociesza, odkrywa Swoje oblicze pośród deszczu i słońca, w życzliwości ludzi dających nocleg i gościnności częstujących wodą i obiadem, otwiera oczy na łaskę; wspiera przez braci i siostry – współpielgrzymów, którzy też poszukują Boga. Bóg w tej pielgrzymiej drodze odsłania swą miłość, pozwala jej doświadczyć i odkryć mocniej sens wiary. Dlatego Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę jest wędrówką wiary, w czasie której pielgrzymi doświadczają pomocy ze strony świętych patronów grup, a także – dzięki Bożej łasce – sami stają się świadkami wiary.

W tym roku pielgrzymi będą wędrować pod hasłem: „Świadkowie wiary”. Przez dwa tygodnie przejdą ok. 450 km, w czasie których, będą świadczyć o wierze wszystkim napotykanym na pielgrzymim szlaku. Wierzących, będą umacniać w wierze, pokazywać radość wiary w modlitwie, konferencjach, śpiewie, eucharystii i adoracji; a wszystkich, którzy są daleko od Kościoła, będą skłaniać do refleksji o Bogu, swoim dotychczasowym życiu i wartości oraz roli wiary w codziennym dniu.

Jak ważne jest świadectwo, mówił już o tym Papież Paweł VI, który głosił: „człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (Papież Paweł VI. Evangelii nuntiandi, n. 41) . Dlatego pielgrzymka stanowi istotny element ewangelizacji, jest sposobem przepowiadania Ewangelii zarówno pielgrzymom zdążającym do Czarnej Madonny, jak i osobom mijanym w drodze, goszczącym posiłkami na szlaku oraz gospodarzom przyjmującym strudzonych pielgrzymów pod swój dach. Pielgrzymka jest świadectwem wiary!

Pielgrzymi dzielą się na dwie zasadnicze grupy: pielgrzymi na szlaku oraz pielgrzymi duchowi.

Pielgrzymi na szlaku stanowią zasadniczą część pielgrzymki, podejmując trud dwutygodniowych rekolekcji w drodze na Jasną Górę i pokonując ponad 450 km. Pielgrzymi wędrują na pątniczy szlaku w pięciu grupach regionalnych.

Pielgrzymi Duchowi, którzy są wsparciem dla pielgrzymów na trasie. Wspierają oni pielgrzymkę w sposób duchowy i materialny.

Pomoc duchowa – Pielgrzymi Duchowi ofiarują swoją modlitwę, wspólnotową w parafiach, przy krzyżach i kapliczkach w godzinie Apelu Jasnogórskiego lub prywatną, np. w domach rodzinnych. Pielgrzymi Duchowi modlą się w intencji pątników zdążających na Jasną Górę, w intencjach osobistych oraz modlą się o kanonizację bł. Jana Pawła II.

Już teraz dziękujemy duszpasterzom, którzy podejmą się prowadzenia Apeli Jasnogórskich w parafiach w trakcie trwania pielgrzymki, a w mniejszych parafiach dziękujemy nawet za krótką modlitwę „Pod Twoja Obronę” odmówioną na zakończenie Mszy św.

Pomoc materialna – Pielgrzym Duchowy wnosi również swój wkład finansowy, który w całości przeznaczony jest na potrzeby 29. PPŁ.

Bardzo prosimy, aby idąc na Apel Jasnogórski, ubrać się na biało i przypiąć tegoroczny znaczek Pielgrzyma Duchowego, by w ten sposób, być czytelnym znakiem Pielgrzyma dla innych. Każdy kto się zapisze do grupy papieskiej, oprócz znaczka otrzymuje specjalną - pamiątkową Legitymację Pielgrzyma.

Podziękowaniem Organizatorów i Pielgrzymów na pątniczym szlaku jest:

- codzienna Msza św. sprawowana na trasie pielgrzymki w intencji osób, które zapisały się do grupy białej,

- codzienna modlitwa w każdej z grup regionalnych 

- znak grupy bł. Jana Pawła II niesiony na czele pielgrzymki.

Dobroczyńcy.

Pielgrzymka jest dziełem całej diecezji, zwracamy się, więc do WSZYSTKICH z prośbą o wsparcie tego Bożego dzieła. Wszystkim Przyjaciołom i Dobroczyńcom już dziś, w imieniu organizatorów i pielgrzymów, składamy serdeczne podziękowanie i obiecujemy im naszą modlitwę.

Kapłani.

Na dzień dzisiejszy swoją posługę zgłosiło 31 kapłanów oraz 13 seminarzystów WSD w Łomży, za co już dzisiaj składamy im serdeczne podziękowanie.

Zapisy

Zapisu na 29. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską dokonujemy przede wszystkim u swoich duszpasterzy w parafiach od 21 do 30 lipca (listy dostarczamy do sekretariatu do dnia 30 lipca, tam też pobieramy karty pielgrzyma, znaczki i śpiewniki) .

Zapisy będą prowadzone, w tych samych dniach, również w Sekretariacie Pielgrzymki w budynku Instytutu Teologicznego w Łomży, przy ul. Sadowej 3 (przy katedrze), w godz. 11.00 - 13.00 oraz w godz. 16-18.

Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości. W wypadku, gdy uczestnik pielgrzymki dokonuje zapisu indywidualnie w Sekretariacie, powinien przedłożyć właściwą opinię od swojego Księdza Proboszcza. 

Młodzież

- do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełnoletniej, 

- od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców, przedstawioną przy zapisie (gotowy druk pozwolenia jest zamieszczony na stronie internetowej PPŁ).

Wpisowe (przeznaczone jest na lekarstwa, środki transportu, paliwo, nagłośnienie, łączność, środki techniczne oraz sanitariaty Toi-Toi. Jeżeli ktoś idzie na kilka dni pielgrzymki wnosi 30 zł + 10 zł za każdy dzień pielgrzymki) na pielgrzymkę, wynosi: 90 zł; dla uczestników do lat 15 włącznie - 70 zł. 

Z opłat zwolnieni są: Służba Medyczna posługująca na pielgrzymce, a także dzieci do 7 roku życia włącznie.

Opłata rodzinna. 

Dla członków rodziny w linii prostej (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo) zostały przewidziane zniżki:

1 osoba płaci 100% wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.) 

2 i 3 osoba płaci 50% wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.) 

4 i następne osoby są zwolnione z opłaty wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.).

Pamiętajmy o zabraniu “Książeczki Usług Medycznych” - RUM i podstawowej apteczki.

Wszyscy Pielgrzymi ubezpieczeni są w stopniu podstawowym. 

Opłata za bagaż pobierana jest z góry przy zapisywaniu się na Pielgrzymkę!

Cena bagażu, 50 zł, obejmuje plecak lub torbę turystyczną z zapakowanym do środka śpiworem i dołączoną na zewnątrz karimatą. Bagaż zasadniczy nie może być cięższy niż 18 kg. Za nadbagaż będą pobierane dodatkowe opłaty.

Bagaże dodatkowe, a więc namioty, dodatkowe torby, regulujemy u kierowcy samochodu bagażowego grupy. Aby zdać bagaż na samochód ciężarowy, należy okazać Kartę Pielgrzyma.

Zakończenie pielgrzymki:

Wejście na Jasną Górę, w dniu 13 sierpnia, nastąpi ok. godz. 19.00, gdzie przed Wałami Jasnogórskimi odbędzie się prezentacja Pielgrzymki. A ok. godz. 19.30 pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, Bpa Janusza Stepnowskiego, będziemy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Rozwiązanie 29. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę nastąpi 14 sierpnia br., po Mszy św. o godz. 9.00 na Wałach Jasnogórskich, w której udział wezmą pielgrzymi diecezji siedleckiej, płockiej i kaliskiej.

 

Bieżące informacje o pielgrzymce można śledzić na stronie www.pielgrzymka.lomza.pl

Wszystkim Pielgrzymom życzymy radosnego i owocnego pielgrzymowania.

Bp Tadeusz Bronakowski

Biskup Pomocniczy

Wikariusz Generalny

 

 

Kancelaria

czynna pon. – pt.:
8:00–9:00 i 16:00-17:00
Sprawy „pilne”, odwiedziny chorych  i związane z pogrzebami załatwiamy poza godzinami kancelaryjnymi.

Kalendarz

« Wrzesień 2020 »
Nie Pn Wt Śr Czw Pt Sb
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Bieszczady 2019

Multimedia

Początek strony