Dzisiaj imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian Solenizantom życzymy wielu Łask Bożych
Jesteś tutaj: HomeList Pasterski Biskupa Łomżyńskiego

List Pasterski Biskupa Łomżyńskiego

bp Janusz

Rozpoczyna się czas wakacyjny. Czas wypoczynku dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i wychowawców, po zakończeniu kolejnego roku szkolnego. Pisząc do Was te słowa, w pierwszej kolejności pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy wnoszą wkład w edukację młodego pokolenia.

 

Szczególną wdzięczność mam wobec katechetów: księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich, za wasz trud i rzetelną pracę głoszenia Ewangelii, za to że jesteście z dziećmi i młodzieżą i dajecie świadectwo wiary w Boga w szkole oraz w swojej parafii. W tym czasie na naszych uczelniach kończy się praca roku akademickiego i zaczyna się odpoczynek po tygodniach zaliczeń i egzaminów. Także wielu z nas pracujących w tym czasie przeżywa dni swego urlopu, by wypocząć po trudach pracy zawodowej. Czas szkolnych czy studenckich wakacji oraz urlopów jest dobrą okazją nie tylko do tego, by regenerować swe siły fizyczne, ale także do tego, by odnowić własną więź z Bogiem. Pamiętajmy, że w sprawach wiary, jej praktykowania i dawania o niej świadectwa – nie ma urlopu. Przeżywając czas wolny od obowiązków nauki czy pracy, pozostajemy uczniami Chrystusa Pana i powinniśmy troszczyć się o udział w niedzielnej Mszy św., o czas na spotkanie z Bogiem na modlitwie, o wypełnianie Bożej nauki w każdym miejscu i w każdej sytuacji. W tym kontekście chciałbym przypomnieć przewodnie hasło obecnego roku duszpasterskiego w Polsce, które brzmi: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię". Słowa te są wezwaniem, jakie kieruje do nas Zbawiciel, Jezus Chrystus. Jeśli sięgniemy do Ewangelii według św. Marka, która to księga w szczególny sposób towarzyszy nam podczas Mszy św. niedzielnych obecnego roku liturgicznego (Rok B), to znajdziemy tam te właśnie słowa jako pierwsze wezwanie Jezusa, skierowane do tych, którzy słuchali Go podczas Jego publicznej działalności: „Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»" (Mk 1, 14-15).

 

 

Wezwanie do nawrócenia, do pracy nad sobą, do troski o coraz wierniejsze realizowanie obowiązków chrześcijańskiego życia możemy w szczególny sposób wypełniać podczas okresu wakacyjnego. Dni te mogą stać się czasem zatroskania o własne życie wiary. Wolni od codziennych obowiązków, które nam towarzyszą w ciągu roku – łatwiej nam wziąć do ręki Pismo św. czy jakąś lekturę religijną, łatwiej znaleźć czas na modlitewne spotkanie z Bogiem. Zachęcam do tego, by letnie miesiące naszych wakacji i urlopów także miały taki czas spotkania z Bogiem i Jego słowem.

 

W okresie letnim wyruszamy także w drogę do różnych miejsc naszego odpoczynku oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Warto w planach naszych podróży uwzględnić miejsca szczególnej modlitwy w Polsce (Częstochowa, Łagiewniki, Licheń), czy choćby na terenie naszej diecezji (np. katedra czy kościół Bożego Miłosierdzia Bożego w Łomży, bazyliki w Myszyńcu czy Sokołach). Trwa także Rok Życia Konsekrowanego w Kościele świętym. Na trasie naszych wędrówek wakacyjnych zapewne znajdą się także miejsca, w których modlą się i posługują osoby konsekrowane (np. kościół Sióstr Benedyktynek czy kościół Ojców Kapucynów w Łomży). Zatrzymajmy się także i w tych miejscach, aby powierzyć Bogu w modlitwie pracę wszystkich tych osób i prosić o nowe powołania do życia konsekrowanego, do tych form życia, które w szczególny sposób realizują rady ewangeliczne. A jednocześnie, jeśli dany kościół jest miejscem, w którym możemy zyskać łaskę odpustu zupełnego – warto także z tej możliwości skorzystać.

 

 

Letnie miesiące są też czasem, w którym możemy skorzystać z różnych form wspólnych wyjazdów, także i tych, które mają wymiar religijny. Takie wyjazdy, które mają w swym programie wpisany także wymiar modlitewny, formacyjny, rekolekcyjny są organizowane przez poszczególne ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, które działają na terenie Diecezji Łomżyńskiej. Takie wspólne wyjazdy są organizowane przez duszpasterzy pracujących w naszych parafiach. Jeśli tylko macie taką możliwość – postarajcie się z nich skorzystać. Naprawdę warto!

 

W tym miejscu chcę wspomnieć o szczególnej możliwości, którą mamy, aby przeżyć kilkanaście dni wakacji jako czas modlitwy i refleksji, jako piękny czas „rekolekcji w drodze". Jest nią Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, która wyrusza na pątniczy szlak już po raz 31. w tym roku. To czas wspólnej drogi sióstr i braci pielgrzymów, wspólnej modlitwy i wspólnego słuchania słowa Bożego. Ale jednocześnie te dni w drodze dają niesamowitą szansę na refleksję nad własnym życiem, podjęcia decyzji dotyczących wyboru drogi życiowej czy też znalezienia odpowiedzi na trudne pytania w świetle nauki Chrystusa Pana. Wspólna modlitwa braci i sióstr, przemierzających pątniczy szlak, staje się źródłem wielkiej siły. Kapłani, towarzyszący poszczególnym grupom pielgrzymkowym służą posługą sakramentalną w Sakramencie Pokuty i gotowością do duchowej rozmowy. Codzienne pokonywanie trudów drogi we wspólnocie daje możliwość wzajemnego wspierania się w różnych mniejszych i większych niełatwych doświadczeniach na tej drodze i staje się sposobnością do zawierania nowych znajomości i pogłębiania relacji już zawartych między braćmi i siostrami pątnikami. Biorąc to wszystko pod uwagę, chcę po prostu powiedzieć: warto dołączyć do naszej diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki! Zachęcam wszystkich, którzy mogą to uczynić, do przyłączenia się do tych, którzy w sierpniu będą z modlitwą na ustach i w sercu podążać do Matki Bożej, do Jej Sanktuarium na Jasnej Górze. Księża w parafiach będą podawać bardziej szczegółowe wskazania w sprawie zapisów i pielgrzymowania. Można też śledzić informacje, które będą podawane na stronie internetowej Pielgrzymki (www.pielgrzymka.lomza.pl).

 

Zwracam też uwagę na to, że oprócz grup pielgrzymów, które w sposób fizyczny podejmują pątniczą wędrówkę po drogach prowadzonych z naszej Diecezji na Jasną Gorę, każdego roku jest także tworzona Grupa Biała, której członkowie swoimi modlitwami czy też innymi dobrymi uczynkami duchowo wspierają wędrujących na Jasną Górę. Osoby te w szczególny sposób łączą się w modlitwie z pielgrzymami w drodze w godzinie Apelu Jasnogórskiego, a więc w czasie wspólnej modlitwy tak wielu naszych Rodaków mieszkających w kraju czy też po jego granicami. Jeśli więc nie mamy możliwości, by dołączyć się do idących w tym roku do Częstochowy (na całej trasie albo w jakiejś jej części), to warto włączyć się do tej Grupy Białej, której patronuje św. Jan Paweł II. Proszę o zgłaszanie do duszpasterzy parafialnych swojej gotowości dołączenia się do tych pielgrzymów duchowych, którzy będą wspierać wędrujących na Jasną Górę.

 

Boża łaska i pokój niech towarzyszą nam wszystkim w czasie tych letnich miesięcy. Moje pasterskie błogosławieństwo niech w szczególności obejmie Organizatorów, Dobroczyńców i Pielgrzymów tegorocznej, 31. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, w tym także pielgrzymów duchowych, należących do Grupy Białej, którzy wraz ze swoimi Duszpasterzami będą spotykać się na modlitwie apelowej i łączyć się z pątnikami przemierzającymi kolejne kilometry prowadzące do miejsca szczególnej czci Królowej Polski w Częstochowie.

bp Janusz Stepnowski

Wasz Biskup

 

 

 

 

Kancelaria

czynna pon. – pt.:
8:00–9:00 i 16:00-17:00
Sprawy „pilne”, odwiedziny chorych  i związane z pogrzebami załatwiamy poza godzinami kancelaryjnymi.

Kalendarz

« Grudzień 2020 »
Nie Pn Wt Śr Czw Pt Sb
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Bieszczady 2019

Multimedia

Początek strony