Dzisiaj imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz Solenizantom życzymy wielu Łask Bożych
Jesteś tutaj: HomeRelacja z ESM Taize Rzym

Relacja z ESM Taize Rzym

tz    W dniach 28.12.2012 – 02.01.2013 odbyło się 35 Europejskie Spotkanie Młodych „Pielgrzymki Zaufania przez ziemię”, czyli Taize Roma 2012. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 40 tysięcy ludzi z czego 12 tysięcy reprezentowało Polskę. W tym składzie znalazła się również Parafia Sokoły. W spotkaniu wzięło udział 52 osoby prowadzone przez ks. Mariusza Szulca. Wyjazd był zorganizowany pod sztandarem KSM Diecezji Łomżyńskiej. Wszystkich uczestników wyróżniały jednakowe polary i wspaniały uśmiech na twarzy.

Do wiecznego miasta zajechaliśmy 28 grudnia w godzinach porannych. Z miejsca gdzie zatrzymały się polskie autokary, wyruszyliśmy w stronę uniwersytetu rzymskiego. Tam zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe grupy, które otrzymały przydział do wyznaczonej parafii. W tym składzie widzieliśmy się po raz ostatni, ponieważ wszyscy rozeszli się w różnorodnych kierunkach.

Następnego dnia odbyło się pierwsze spotkanie modlitewne w grupach międzynarodowych, które tak jak my trafiły do tej samej parafii. Tam nawiązaliśmy nowe znajomości. Najważniejszym punktem dnia było spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI. Mieliśmy możliwość bycia w sektorze VIP, przed samą Bazyliką św. Piotra. Największą radość sprawiły nam słowa, kiedy Ojciec Święty przemówił do Polaków. Wydarzenie to było bardzo budujące oraz wzmocniło nasze siły do dalszego pielgrzymowania.

Kolejne dni były do siebie podobne. Wspólnie modlitwy parafii, odebranie posiłku na Circo Massimo, a także wieczorne rozważania codziennie w innej Bazylice. Uczestnikom nie zabrakło również czasu na zwiedzenie najsłynniejszych zabytków Rzymu. Widok na żywo wspaniałych, starożytnych budowli wprawiał nas w zachwyt. Ciekawym doznaniem było ciągłe spotykanie swoich, czyli Polaków. Pojawiali się oni na każdym kroku. Stało to się bardzo przyjemnie widząc, że jest nas tam tak dużo.

Spotykały nas również śmieszne sytuacje w metrze czy pociągu. Do wspólnej zabawy przyłączali się nie tylko Polacy, a także ludzie z innych krajów. To pokazało, że przez wzajemną radość oraz uśmiech na twarzy, ludzie potrafią się jednoczyć. 1 stycznia wszyscy Polacy spotkali się w Bazylice Św. Pawła za Murami i tam wyznaliśmy naszą wiarę. Tak rozpoczęliśmy Nowy Rok, z lepszą nadzieją na przyszłość.

Mam nadzieję, że wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych do Rzymu udzielił się wszystkim. Sądzę, że każdy z uczestników zabrał ze sobą ziarenko, które będzie wzrastać w jego życiu i nie zgubi go gdzieś po drodze.

Już teraz czekamy na następne spotkanie, które odbędzie się pod koniec 2013 roku w Strasburgu.                                                                                                                                                                                    Prezes KSM                                                           Adrianna Rogalska

« Grudzień 2018 »

Pielgrzymka do Francji 2019